skip to Main Content

PROGRAMME

The 2020 European Team Championships is the official European Championship (EC) for national teams for men and women in Europe’s two highest divisions. The winners will be crowned as European Champion 2020. The European Squash Federation has awarded this tournament to the Netherlands and it will be organised by Squashtime (Eindhoven), Squash Bond Nederland and DPD. In addition to the EC, we are organising side events to give the EC a social aspect and to create a connection between squash and society at large.

match schedule Klokgebouw

Wednesday 29 April

11 am Women’s Division 1 Poule B Belgium – Germany

1 pm Men’s Division 1 Poule A England – Finland

5 pm Women’s Division 1 Poule A The Netherlands – Scotland

7 pm Men’s Division 1 Poule B Spain – Germany

Thursday 30 April

11 am Women’s Division 1 Poule B Belgium – Wales

1 pm Men’s Division 1 Poule B Spain – Scotland

5 pm Women’s Division 1 Poule A The Netherlands – Finland

7 pm Men’s Division 1 Poule A England – France

Friday 1 May

11 am Women’s Division 1 Semi final

1 pm Men’s Division 1 Semi final

5 pm Women’s Division 1 Semi final

7 pm Men’s Division 1 Semi final

Saturday 2 May

10 am Women’s Division 1

12 pm Women’s Division 1 Final

14 pm Men’s Division 1 Final

 

match schedule Squashtime

10 am

Women’s Division 1 B1-B3 England – Wales

Women’s Division 1 A1-A3 France – The Netherlands

Women’s Division 1 A2-A4 Scotland – Finland

Men’s Division 2 C1-C3 Belgium – Poland

Men’s Division 2 D1-D3 Denmark – Austria

11.30 am

Men’s Division 1 B1-B4 Spain – Czech Republic

Men’s Division 1 A2-A3 France – Wales

Men’s Division 2 A1-A3 Switzerland – Portugal

Men’s Division 2 B1-B3 Hungary – Sweden

 

1 pm

Men’s Division 1 B2-B3 Scotland – Germany

Women’s Division 2 A2-A3 Poland – Ukraine

Women’s Division 2 A1-A4 Sweden – Austria

Women’s Division 2 B2-B3 Czech Republic – Ireland

Women’s Division 2 B1-B4 Spain – Russia

3.30 pm

Women’s Division 1 A1-A4 France – Finland

Women’s Division 1 B1-B2 England – Belgium

Women’s Division 1 B3-B4 Wales – Germany

Men’s Division 2 C2-C3 Slovakia – Poland

Men’s Division 2 D2-D3 Ireland – Austria

5 pm

Men’s Division 1 A1-A3 England – Wales

Men’s Division 1 A2-A4 France – Finland

Men’s Division 2 A2-A3 Italy – Portugal

Men’s Division 2 B2-B3 The Netherlands – Sweden

 

6.30 pm

Men’s Division 1 B2-B4 Scotland – Czech Republic

Women’s Division 2 A1-A3 Sweden – Ukraine

Women’s Division 2 A2-A4 Poland – Austria

Women’s Division 2 B1-B3 Spain – Ireland

Women’s Division 2 B2-B4 Czech Republic – Russia

10 am

Women’s Division 1 A1-A2 France – Scotland

Men’s Division 2 A1-A2 Switzerland – Italy

Men’s Division 2 C1-C2 Belgium – Slovakia

 

 

11.30 am

Women’s Division 1 B1-B4 England – Germany

Men’s Division 2 B1-B2 Hungary – The Netherlands

Men’s Division 2 D1-D2 Denmark – Ireland

 

 

2 pm

Men’s Division 1 B3-B4 Germany – Czech Republic

Women’s Division 2 A1-A2 Sweden – Poland

Women’s Division 2 A3-A4 Ukraine – Austria

Women’s Division 2 B1-B2 Spain – Czech Republic

Women’s Division 2 B3-B4 Ireland – Russia

3.30 pm

Men’s Division 2 Quarter final

Men’s Division 2 Quarter final

 

 

 

5 pm

Men’s Division 1 A3-A4 Wales – Finland

Men’s Division 2 Quarter final

Men’s Division 2 Quarter final

 

 

10 am

Women’s Division 2 Semi final

Women’s Division1 Position 5-8

Women’s Division 1 Position 5-8

Women’s Division 2 Position 5-8

Women’s Division 2 Position 5-8

11.30 am

Men’s Division 2 Semi final

Men’s Division 1 Position 5-8

Men’s Division 2 Position 9-12

 

 

1 pm

Men’s Division 1 Position 5-8

Men’s Division 2 Position 9-12

 

 

 

3.30 pm

Women’s Division 2 Semi final

Men’s Division 2 Position 5-8

Men’s Division 2 Position 5-8

 

 

5 pm

Men’s Division 2 Semi final

Men’s Division 2 Position 9-12

Men’s Division 2 Position 9-12

 

 

9 am

Women’s Division 1 Position 3/4

Men’s Division 1 Position 5-8

Women’s Division 1 Position 5-8

Women’s Division 2 Position 3/4

Women’s Division 2 Position 5/6

Women’s Division 2 Position 5/6

10.30 am

Women’s Division 2 Final

Mens’s Division 1 Position 5-8

Mens’s Division 2 Position 3/4

Mens’s Division 2 Position 9-12

 

 

12 am

Men’s Division 2 Final

Men’s Division 1 Position 3/4

Men’s Division 2 Position 5/6

Men’s Division 2 Position 7/8

 

1.30 pm

Men’s Division 2 Position 9-12

 

 

 

 

sponsors

Squashtime
Squash Bond Nederland
CleanLease
Dunlop
GC biotech
Stam en de Koning
Uniglobe Smart Business Travel
Back To Top